Doğru Çalışanı İşe Almanın Önemi

İnsan Kaynaklarının öncelikli amacı ve görevi şüphesiz ki nitelikli çalışanları işe almaktır. Şirketin büyümesini ve başarısını etkileyen en önemli kriter bu olduğundan, süreç mümkün olduğunca iyi yönetilmelidir. Ancak, en uygun adayları en doğru pozisyonlara yerleştirmek oldukça zorlu ve çetrefilli bir görev olabilir. İşe alım uzmanları ve müdürlerinin, şirketin başarısı için en iyi çalışanları seçmeleri ve bunun için de kesinlikle güçlü bir strateji oluşturmaları gerekiyor, aksi halde yanlış seçimler paradan çok daha büyük kayıplara sebebiyet verebilir. 

Doğru İnsanı İşe Almanın Avantajları

Şirket kültürünü ve itibarını korumak, sürdürülebilirliği sağlamak için İK uzmanları yaptıkları seçimlerin getireceği avantajların ve risklerin farkında olmalıdır. Peki, bu neden bu kadar büyük önem taşıyor? Şirketin satışlarını, refahını, karşılaşabileceği riskleri ve geleceğini yönetmenin büyük ölçüde İK müdürlerine ve kurdukları ekibe bağlı olduğu için bunu şansa bırakmamalısınız. Başarılı bir işe alım süreciyle ekiplerinize yeni yetenekler katabilir, çalışanların uyum içerisinde çalışmasını sağlayabilir ve genel anlamda verimliliği ve üretkenliği artırabilirsiniz. İlk başta size zorlu ve yorucu gelebilir ancak karşılığını hızlıca alabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Sadık Çalışanlar

Sizin için doğru çalışanlara sahip olmak, sadık çalışanlara sahip olmak demektir. Çalışan seçimlerinizi doğru yaptığınız sürece çalışanlarınız şirketinize kolayca uyum sağlayacaktır ve çalışma ortamlarına karşı sadakat geliştireceklerdir. Şirketinize karşı sadakat hisseden çalışanlarınızın olması da şirketinizin çalışan bağlılığı oranlarını yükseltecektir. Çalışanlarınız, işyerinize sadık bağlı oldukları sürece verimlilikleri de son derece yüksek olacaktır. 

Uyumlu Çalışanlar

İyi bir işe alım süreciyle, çalışma ortamındaki değişikliklere uyum sağlayabilen ve yeni zorluklarla başa çıkabilen, donanımlı çalışanları seçebilirsiniz. Pozitif tutumları ve yüksek duygusal zekaları ile kendilerini yeni ortamlara göre ayarlayabilen uyumlu çalışanları işe almanız mümkün. 

Farkındalığı Yüksek Adaylar

İşin gereksinimlerinin tamamen farkında olan bilgili adayları işe almak oldukça önemlidir. İşe alacağınız adayların kendilerinden ne beklediğini anlamaları ve buna göre başvurmaları gerekir. Pozisyon için gerekli olan becerilerin, niteliklerin, eğitim geçmişinin, deneyimin ve kişilik özelliklerinin farkında olan çalışanları seçerseniz, işe alındıktan sonraki süreçte hiç bir şey ne sizin ne de onlar için sürpriz olmayacaktır. 

Şirket Kültürüne Uygun Adaylar

Şirket kültürü, çalışma ortamındaki değerler, etik kurallar, tutumlar, misyon, vizyon, davranışlar, kişisel ve mesleki gelişim faaliyetleri bütünüdür. Kurumsal kültür önemlidir çünkü şirketin başarısının temelini oluşturur. Doğru oluşturulmuş bir şirket kültürü ile çalışanlar kendilerini daha bağlı hissederler ve ekipler halinde daha iyi çalışabilirler. Kurumsal kültürün gerektirdiği beklentilerin de farkındadır ve buna göre davranırlar. Etkili bir işe alım süreci ile işyeri kültürüne kolayca uyum sağlayabilecek ve bu sayede üretken olabilecek çalışanları tercih edebilirsiniz. İşe alım uzmanları, bu faktörün vasıflar ve yetenekler kadar önemli olduğunu unutmamalıdır.

İşveren Olarak İtibarı Koruma

İnsanlar olarak sosyal varlıklarız ve çoğu zaman çevremizdeki kişilerin görüşlerini duymaya ihtiyaç duyarız. Bunu düşünerek sosyal çevremize faydalı olacak şekilde davranırız. İtibarınızı korumak, bir işveren ve bir şirket olarak güvenilirliğinizi göstermek için çok önemlidir, bu nedenle başkalarının işinizi nasıl gördüğü oldukça mühimdir. Markanız üzerindeki kontrolü kaybetmek tahmin edebileceğiniz gibi bir fayda sağlamayacaktır ve bu nedenle olumlu imajınızı korumanız gerekmektedir. Bunu yapabilmek için bir işveren olarak önceliğiniz doğru insanları işe almak olmalıdır. Bir düşünün, çalışanlarını yeterince uzun süre tutamayan bir kuruma kim güvenebilir? İş arayanlar şirket konusunda şüphe duyacaktır ve şirketinize gerçekten uygun olan yeni yeteneklerin başvurmasını sağlamak çok zor olacaktır. Adayların, şirketinizin çalışmaya veya işbirliği yapmaya değer olduğunu düşünmesi gerekir.

Zaman Kazandırır

İşe alım süreci tahmin edebileceğiniz gibi oldukça uzun ve zaman alıcıdır. İş ilanları yayınlamak, görüşmeler ve mülakatlar yapmak, referansları kontrol etmek ve geçmiş araştırması yapmak derken aylar geçebilir. Süreç verimli yönetilmezse, programınız, işiniz ve genel üretkenliğiniz, verimliliğiniz olumsuz etkilenecektir. Çalışan bulmak, işe almak, işe yerleştirmek, eğitmek ve yetiştirmek yaklaşık 6 ay sürer. Titiz bir işe alım süreci ile işe alım sürecinde kaybedeceğiniz zamandan önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

Maliyet Tasarrufu

Başından sonuna kadar işe alım sürecinin şirkete çok pahalıya mal olabileceğini belirtmekte fayda var. Reklam maliyetleri, İK uzmanlarının maaşları, mülakatlar, staj, eğitim ve işe yerleştirmenin getirdiği maliyetler gelinemeyecek finansal yüke mal olabilir. Bazı şirketler, işe almadan önce gerekli beceri testleri yapar veya adaylara görevler verir; bu hem zaman alıcı hem de çok pahalıdır. Yani yanlış çalışanı işe almak, bu maliyetlerin katlanarak karşınıza çıkacağı anlamına gelir. Etkili bir işe alım süreci sayesinde doğru insanı işe almak sizi birçok maliyetten kurtaracaktır. 

İşinizin Büyümesi ve Artan Verimlilik

Nitelikli çalışanlar, şirketin genel başarısı için hayati öneme sahiptir. İşlerinden memnun olan kalifiye çalışanlar, motive ve üretken oldukları için şirketinizin hızlı bir şekilde büyümesine yardımcı olacaklardır. Bu gelişme, iyi bir işe alım süreci ve stratejisi ile başlar. Bunu başardığınızda, şirketinizi uzun vadede destekleyecek bir iş gücü yaratacaksınız. İyi ekipler oluşturursanız, kesinlikle üretkenliği en üst düzeye çıkaracak ve istikrarlı bir büyüme elde edeceksiniz.

Uzun Süre Kalmayacak Bir Çalışanı Eğitmemek

Eğitim, işe yeni alınan çalışanların şirketin ve işin gereksinimlerini anlamaları için önemlidir. Kabiliyetlerini ve performanslarını artırdığı, çalışanları şirket kültürüne ve ilkelerine alıştırdığı için iyi bir staj ya da eğitim sürecinin hem çalışana hem de işverene birçok yönden faydası olur. Ancak, bunun çok zaman aldığını ve masraflı olduğunu aşikar. Bu yüzden, bu kadar zaman, para, emek ve enerjiyi uzun süre şirkette kalmayacak çalışanlar için boşa harcamak istemeyiz. Tam olarak bu yüzden doğru kişileri işe almalı ve yaşanabilecek kayıpları önlemeliyiz.

Takım Kurma

İyi ekipler kurmanın şirketler için birçok yönden avantajı vardır. İyi ekiplerle üretkenlik ve motivasyon oldukça artar. İşbirliği ve uyum içinde çalışma teşvik edilir, çözülmesi gereken bir sorun olduğunda çalışanların birbirleriyle etkili iletişim kurmaları sağlanır. Neticede birbirinden hoşlanan, iyi anlaşan insanlarla kurulan takımlarda verimlilik artar, çalışanlar kendilerini işyerinde daha kabul görmüş ve takdir edilmiş hisseder. Takım çalışmasına yatkın yeni yetenekleri işe alarak ekiplerinizin daha etkin çalışmasını sağlayabilir ve işin kalitesini artırabilirsiniz. 

Güvenlik

Yukarıda bahsettiğimiz faktörlerin yanı sıra, insanların düşünmediği risklerden biri de güvenlik meselesidir. Yeni bir çalışanı işe aldığınızda, şirketin web sitelerine, hesaplarına ve tabii ki müşterilerin iletişim bilgilerine kadar, gizli kalması gereken özel kurumsal verilere erişim izni verirsiniz. Bu nedenle, güvenilir çalışanları işe almalı ve olası güvenlik risklerini önlemelisiniz.

İşe Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Faktörler

İşe alım kararları verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır. Doğru çalışanları işe almak için kapsamlı ve sorunsuz bir işe alım süreci yönetmek oldukça mühimdir. İşinizi büyütmek ve en iyi performansı yakalamak için, öncelikle şirketinizin İnsan Kaynakları departmanı stratejilerini net bir şekilde belirlemeli ve buna göre planlar yapmalıdır. Daha sonra işin tanımı ve beraberinde gelen gereksinimler ve beklentiler belirlenmelidir. Firmanızın prestijini ve kültürünü iyi yansıtacak bir iş ilanı vermeli ve tabii ki gerekli görüşmeleri ve mülakatları yapmalısınız. Peki işe alım sürecinde nelere dikkat etmelisiniz? Kritik faktörler nelerdir?

İşe Alım Stratejisi

İş hedeflerinize en uygun kişileri işe almak için iyi bir işe alım politikasına ve stratejisine ihtiyacınız olacaktır. Seçim sürecini iyi yönetmek için, öncelikle iş ilanınız çok açık ve net olmalı. Beklentileriniz başvuru yapmayı planlayan adaylar tarafından anlaşılabilir olmalı. Mümkün olduğunca ayrıntılı ve kapsamlı olmalı. İyi bir stratejiyle şeffaf, adil ve tutarlı olursunuz ve doğru insanları çekersiniz, işe alırsınız. Böylelikle de şirket olarak hedefinize bir adım daha yaklaşırsınız.

Geçmiş Araştırması

Background check diye de bilinen, geçmiş soruşturması yaparak adayların deneyimleri, eğitim geçmişi, profesyonel ve sosyal becerileri, sabıka ve tıbbi geçmişini öğrenebilirsiniz. Buna karşın, kişinin ırkını, dinini veya cinsel yönelimini kontrol etmenin etik olmadığını da söylememiz gerekir. Özgeçmiş kontrolleri, üretken, güvenli ve emniyetli bir çalışma ortamının yanı sıra adayların kişisel ve profesyonel geçmişinde herhangi bir pürüz bulunmadığından emin olmak için önemlidir. Geçmiş araştırması kontrolleri yaparak yanlış kişiyi işe alma riskini azaltabilirsiniz.

Yetenek Testleri

Her zaman iyi bir CV ve etkileyici bir mülakata güvenemezsiniz. Bunlar bir noktada yanıltıcı olabilir. Bu noktada işe alım öncesinde yapabileceğiniz testler imdadınıza yetişiyor. Kopya çekmek ve adayların kendilerini olduklarından farklı göstermeleri bir hayli zor olduğundan, bu testlerle doğru kişileri işe alma şansınız daha yüksektir. Sonuçta mülakatlarda etkileyici cevaplar vermek her zaman iyi performans anlamına gelmiyor. Bu testlerle adayların kabiliyetlerini, teknik bilgilerini, hatta belli senaryolarda verecekleri tepkileri ve kişiliklerini ölçebilirsiniz. 

Online Değerlendirme Testleri

Gün geçtikçe daha fazla şirket işe alım sürecinde online yetenek ve kişilik testlerine yöneliyor. Online ölçme ve değerlendirme testleri ile adayların kişilik özelliklerini, becerilerini ve yeteneklerini kolayca ve profesyonelce ölçüyorlar. İşverenler bu sayede en uyumlu çalışanları buluyor ve olası risklerini ve bu risklerin sebep olabileceği maliyetleri en aza indirgiyor ya da önlüyorlar. Tamamen otomatikleştirilmiş bir teknoloji olduğu için insan müdahalesi gerektirmeden ve  hata yapmadan doğru sonuçlara ulaşıyorlar. Nitelikli adayları kaçırmadan işinize en uygun çalışanları zaman ve paradan tasarruf ederek bulabilirsiniz.

Test Invite Değerlendirme Araçları

Test Invite, işverenlere, adayların ve çalışanların beceri ve yeteneklerini değerlendirmeleri için kullanımı oldukça kolay bir online ölçme ve değerlendirme yazılımı sunar. Çok yönlü bir değerlendirme için kurumsal eğitim testleri ve istihdam öncesi yetenek testleri mevcuttur. Kişiselleştirilmiş ve isteğe uygun sınavlar hazırlamak için ihtiyaç duyacağınız ve kullanacağınız birçok özelliği vardır. Tamamen güvenli, profesyonel ve geçerliliği olan testlerle, Test Invite işe alım sürecinizde yardımınıza koşuyor.

Genel Yetenek Testleri

Zeka ve tarama testleri olarak da bilinen Genel Yetenek Testleri, adayların becerilerini, bilişsel yeteneklerini, öğrenme hızlarını, adaptasyon ve mantıklı düşünme kabiliyetlerini değerlendirmek için yapılır. Ayrıca sözel ve matematiksel zeka, problem çözme, tablo ve grafik okuma, soyut ve şematik düşünme, dikkat ve algı, hafıza gücü, mekanik beceriler ve hız gibi yetkinlikleri de ölçerler. Adil ve efektif bir işe alım süreci için hem işveren hem de çalışan için birçok avantajı vardır ve oldukça da düşük maliyetlidir.

Kişilik Envanteri Testi

Adaylarınız iş için gerekli olan becerilerin yanı sıra başka hangi özelliklere sahip biliyor musunuz? Kişilik özellikleri ve sosyal beceriler de işe alırken dikkate alınması gereken önemli faktörlerdendir. Kişilik Envanteri Testi, adaylarınızın güçlü ve zayıf yönlerini, olaylara yaklaşımlarını ve tutumlarını değerlendirir. Testimiz beş ana kişilik faktörüne dayanmaktadır. Adayların karakteristik özelliklerini, yatkınlıklarını, sosyal becerilerini ve ilgi alanlarını ortaya çıkarır. Bu test ile şirketinize ve işinize en uygun çalışanları seçebilirsiniz. Unutmayın ki kişilik özellikleri çalışan performansını ve dolayısıyla çalışma ortamını ve işinizin büyümesini de doğrudan etkileyecektir.

İngilizce Değerlendirme Testi

Bazı pozisyonlar iyi düzeyde İngilizce gerektirir. Bu nedenle güvenilir, profesyonel ve uluslararası geçerliliği olan bir test kullanmanız gerekir. İngilizce Değerlendirme Testlerimiz, adayların İngilizce becerilerini ve seviyelerini değerlendirmek için tasarlanmıştır. Okuduğunu anlama, dil bilgisi, kelime bilgisi, dinleme, yazma ve konuşma gibi alanları ölçer. Dil yeterliliğini ölçmek oldukça komplike bir süreç olabilir, bu nedenle her beceri için ayrı özel testler tasarladık.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi işe alım süreci oldukça zor ve karışıkolabilir. Ancak işverenler özgeçmiş kontrolleri, deneyim ve eğitim geçmişi, mülakatlar ve en önemlisi yetenek testleri ve kişilik envanterleri yaparak yanlış işe alımların önüne geçebilirler. Bu yöntemler, doğru çalışanları bulmanıza ve işletmenizi büyütmenize yardımcı olacaktır. Test Invite, etkili bir işe alım süreci sağlayarak bunu başarmanıza yardımcı olmak için burada. Ölçme ve değerlendirme yazılımımızla bu süreci optimize ederek değerli zamanınızdan ve yüksek maliyetlerden tasarruf edebilirsiniz.

İyi adayların elinizden kayıp gitmesine izin vermeyin!

Mülakatlardan sonra karar vermenin ne kadar zor olduğunu söylememize gerek yok. Sonuçta iş hayatı oldukça rekabetçi bir hayat. Efektif ve tutarlı bir işe alım stratejisi oluşturarak, şirketiniz için en iyi adayları kaybetme riskini azaltırsınız. Yetenekli, kalifiye, kararlı ve güvenilir adayları seçebilirsiniz ve karşılığında işinizi büyütebilirsiniz. Yanlış işe alımları önleyerek, olası riskleri en aza indirecek ve değerli zamanınızdan, maliyetlerden tasarruf edebilir ve prestijinizi koruyabilirsiniz. Şirket olarak güvenilirliğinizi ve tabii ki müşterilerinizi kaybetmeyin. Verimliliği, üretkenliği ve ekiplerinizin motivasyonunu  koruyun. Uygun adaylar, işinizin büyümesine, gelişmesine ve istikrar kazanmasına yardımcı olacaktır.