İş Dünyasında Hibrit Çalışma Düzeni

İş dünyasında yeni bir çalışma düzeni olarak bilinen hibrit çalışma düzeni özellikle pandemi sürecinin başlaması ile son derece önem kazandı. Covid – 19 salgını ile beraber de insan hayatında pek çok değişiklik meydana geldi. Bu süreçte pek çok yeni uygulamayla tanışarak hayatımızda farklı bir düzen oluşturmaya çalışıyoruz. İşte tam da bu noktada karşımıza hibrit çalışma modeli çıkıyor. Peki, hibrit çalışma modeli nedir? Nasıl faydalar sağlar? Gelin hep birlikte tüm detayları ile inceleyelim.

Hibrit Çalışma Modeli Nedir?

Hibrit çalışma modeli, çalışanların mümkün olduğunca verimli bir şekilde birlikte çalışmasına izin vermek için tasarlanmış bir çalışma tarzıdır. Bu model, çalışanların ve yöneticilerin gün boyunca nasıl çalışacaklarını belirleyen ve birbirleriyle iletişim kurmalarını kolaylaştıran çalışma programlarını en verimli şekilde düzenlemelerine olanak tanır.

Hibrit çalışma düzeni hem uzaktan hem de ofisten çalışma düzeni ile ilgili planlamayı ifade eder. Hibrit çalışmayı yapılandırmanın çeşitli yolları vardır ve programlar takımdan takıma değişebilir.

Bazı şirketler, konumlarına bağlı olarak %100 uzaktan ve %100 ofis içi çalışma yöntemlerini tercih edebilir. Diğer bazı şirketler ise, çalışanların ne zaman uzaktan çalışacaklarını ve ne zaman ofiste olacaklarını seçmelerine izin verebilir. Bireysel olarak çalışanların takip edeceği programlar, şirketin seçtiği çalışma modelinden ve diğer çeşitli faktörlerden etkilenecektir.

Hibrit Çalışma Sisteminin Faydaları

Hibrit çalışma sisteminin sahip olduğu çeşitli avantajlar vardır. Bu avantajları sıralayacak olursak;

Daha İyi İş/Yaşam Dengesi

İş ve yaşam dengesi, bir işyerinde sahip olunabilecek en önemli niteliklerinden biri olarak sıklıkla dile getirilir. Kendi programınızı yapmak size bir iş günü boyunca kayda değer miktarda özgürlük ve özerklik verir.

Hibrit programlar, onlara en çok ihtiyaç duyan kişilere esnek çalışma seçenekleri sunar. Bireyler çeşitli görevlerini yerine getirmek için ihtiyaç duydukları zamana sahip olabilirler.

Azaltılmış Yolculuk Süresi

Karma bir programın çalışanlarınızın işe gidip gelme sürelerini doğrudan kısaltabileceği açıktır. Ancak bölgenizdeki herkes için trafiği iyileştirmeye yardımcı olabileceğinizi de ifade edebiliriz. Yollardaki daha az insan sayesinde birçok insanın işe gidiş gelişleri geçen yıl gerçekten iyileşme göstermiştir. Daha fazla insan kısmen uzaktan çalışmayı tercih ettikçe bu modelin devam etmesini bekliyor.

İş Birliğini Artırır

Uzaktan çalışanların çoğu iletişimle ilgili zorluklarla karşılaşsa da pek çok uzman bunu hibrit ekiplere uygun olmayan yazılımların kullanılmasına bağlamaktadır. Kuruluşlar sorunsuz iş birliği sağlamak için doğru araçları bulurken hibrit bir çalışma ortamı bu açığı kapatmaya yardımcı olabilir. Ekipler, yazılımları henüz en üst düzeyde değilse, herhangi bir aksilik olmadan yüz yüze iletişimin avantajlarından yararlanır.

Şirket Giderlerini Azaltır

Kabul edelim ofis alanı pahalıdır. Kovid-19’dan önce tipik olarak %30-40’ı boş olmasına rağmen, ofis masalarının %10-30’unun pandemi sonrası kullanılmayacağı tahmin ediliyor.

Hibrit Çalışma Modeline Geçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı çalışanlar tam zamanlı ofiste daha iyi performans gösterirken diğerleri tamamen uzak bir ortamda başarılı olur. Hibrit çalışmaya geçerken bile uzaktan veya tamamen ofis içinde çalışma seçeneğini her çalışana özel olarak sunmanız gerekiyor.

Şeffaflık ve Güven

Etkili uzaktan çalışma için şeffaflığa dayalı bir kültür şarttır ve hibrit bir ortamda da geçerlidir. Açıklık ve şeffaflık asenkron iletişim ve dağıtılmış iş yerleri aracılığıyla işbirliğini kolaylaştıracak, önemli bilgilerin silinmesini önleyecek ve herkesin aynı hedeflere odaklanabilmesine yardımcı olacaktır.

Önce İnsan Temelli Kültür

Halihazırda Covid öncesi çalışan merkezli bir şirket kültürüne sahip olan şirketler, uzak bir düzenlemeye çok daha kolay geçiş yapabildiler.  İş arkadaşlarının artık tam olarak birlikte ofiste olmaması ve asenkron iletişimin artmasıyla, süper katı günlük çalışma programlarına gerçekten gerek yok. Tabii ki daha kolay işbirliği için biraz zaman çakışmasına sahip olmalısınız. Ancak eski şirket içi programı kopyalayıp yapıştırmamalısınız.

İyi Ayarlanmış Süreçler ve İletişim kanalları

Bir önceki maddede, hibrit çalışma düzeninde kaçınılması gereken bir şey olarak verimsiz süreçleri vurguladık. Gerçekten de başarılı hibrit çalışmanın sağlanması için en önemli ön koşul, iyi kurulmuş ve yönetilen süreçler ile etkili iletişimdir.

Çeviklik

Yukarıdaki tüm noktaları göz önünde bulundurarak hibrit çalışma için belirtmemiz gereken son bir başarı faktörü, çevikliği benimsemektir. Bu mutlaka %100 belirli bir çerçeve seçip ona bağlı kalacağınız anlamına gelmez. Ancak yalnızca önceki tavsiye noktalarını izleyerek kaçınılmaz olarak bazı çevik uygulamaları benimsersiniz.

Hibrit Çalışma Modelinin Riskleri Nelerdir?

Hibrit çalışma modelinin çeşitli riskleri vardır. İletişim sorunları, yönetim ve idarenin zorlaşması, performans ölçümleme gibi sorunlar hibrit modelin başlıca sorunlarındandır. Söz konusu riskler ve bu riskleri ortadan kaldırmak için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

●   Ekipler arasında daha derin bağlantılar kurmak ve yeni çalışanları memnuniyetle karşılamak daha zordur. Mümkün olduğunda ekipleri bir araya getirin ve çalışanları kendileri hakkında bilgi paylaşmaya teşvik edin.

●   Daha fazla yüz yüze çalışan veya liderlikle daha fazla yüz yüze çalışan insanlar daha iyi kariyer fırsatlarına sahip olabilir. Herkesin ilişki kurma şansına sahip olması için çalışanların şirket liderlerine erişmesini sağlayan düzenli sanal ofis saatleri planlayın.

●   Doğrudan yöneticileriyle daha fazla yüz yüze çalışan kişiler, kariyer gelişimi için daha avantajlı olabilir. Uzaktan ve hibrit yönetim için en iyi uygulamalar konusunda liderlik pozisyonundaki kişileri eğitmeyi taahhüt edin. Tüm yönetim düzeylerinde kapsayıcı liderliği eğitmek ve teşvik etmek için inisiyatif alın.

●   Ayrık iletişim ve eksik önemli işler için daha yüksek potansiyel. İnsanların etkili bir şekilde iletişim kurabilmesi için eş zamansız bir iletişim modeli benimseyin.

●   Proje çalışması ve şirket hedeflerinin genel olarak anlaşılmaması söz konusudur. Proje ilerleyişi hakkında güncellemeler vermek ve insanları şirket performansıyla uyumlu tutmak için düzenli toplantılar planlayın.

●   Eş zamansız çalışan daha fazla insan, doğal liderlerin işte ortaya çıkmasını zorlaştırabilir. Sanal olarak oluşması gereken gruplarda liderliği açıkça atayın ve liderliğe ilgi duyanları eğitin.

Hibrit Çalışma Düzeninde İnsan Kaynakları

İnsan kaynakları, çalışanların performanslarını takip eden ve maaş gibi çeşitli ödemeleri gerçekleştiren çalışanlar ile ilgili olan bir birimdir. Çalışanları motive etmek, sorunlarını çözmek, sahip oldukları hakları vermek insan kaynaklarının görevidir. Hibrit çalışma sistemine geçilmesi ile birlikte insan kaynaklarının görevi artmaktadır. “Çalışanların evden çalıştıkları günlerde ki performansı düşük mü, yüksek mi?” ya da “Hibrit çalışma sistemi çalışanların motivasyonunu ne kadar etkiledi?” gibi sorulara cevap bulan insan kaynakları firmanın çok daha başarılı bir şekilde faaliyet göstermesini sağlamaktadır. Bu noktada hibrit çalışma sistemi ile insan kaynaklarına daha çok fazla sorumluluk yüklenmektedir. İnsan kaynakları sisteminin kendini daha fazla geliştirerek daha profesyonel bir şekilde faaliyet göstermesi müşteriler açısından son derece büyük bir öneme sahiptir.