Online Sınav Gözetimi/Güvenliği

Dijital sınavların giderek artması ile birlikte dijital sınavların güvenliği de önemli bir konu haline geldi. Sınav süresince denetimi sağlamak ve sınavın her açıdan güvenliğini sağlamak için hayatımıza giren online sınav gözetimi kavramı sizler için anlattık. 

Online Gözetim Nedir?

Online sınav gözetim sistemleri diğer bir deyişle online sınav güvenlik sistemleri temelde gerçek bir gözetmenin yapması gereken pek çok görevi uzaktan gerçekleştiren sistemlerdir. Sınav süresi, kimlik kontrolü gibi temel denetimlere ek olarak bilgisayarların sınav kuralları dışında kullanımını kısıtlayıcı özellikleri vardır. Ayrıca video ve ekran görüntülerinin hem canlı takibini hem de kayıt altına alınmasını sağlar.

Online Gözetim Sistemleri Nasıl Çalışır?

Online sınav gözetim sistemi ile öncelikle sınavın tüm limitlerini belirlemenizi sağlar. Sınava kimlerin nasıl girebileceğini ve sınavın süresini sorulara özel belirleyebilirsiniz. Ortak bir havuzdan rastgele sorular sorabilir, soru sıralamasını ya da cevapları karıştırma gibi seçeneklerle kopya ihtimalini en aza indirgeyebilirsiniz. Ekran ve video kaydı ile sınavı canlı takip edebilir, ihtiyaç halinde geri dönüp tekrar kontrol edebilirsiniz. Kullanıcının harici programlar kullanmasını kısıtlayarak olası kopya eylemlerini engelleyebilirsiniz. Test Invite ile online gözetimli sınavlar düzenleyip tüm bu özelliklere en güvenli şekilde erişebilirsiniz.

Online Gözetim Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Öncelikle sınava giren adaylar açısından oldukça faydalıdır. Belirli bir saatte belirli bir konumda olmak yerine sınav sağlayıcısının belirlediği aralıkta istedikleri yerde sınava girebilirler. 

Böylece adaylar isterse ev rahatlığında daha sakin bir sınav deneyimi yaşayabilir. 

Sınava girerken mahremiyetin ek bir avantajı vardır. Profesyoneller yoğun bir sınav merkezinde sınava girmeyi değil, kendi ofislerinin mahremiyetinde tamamlamayı tercih ederler. Ayrıca bilgisayarla yapılan sınavlar pek çok kişi için elle yazmaktan daha konforludur.

Online sınav gözetimi sistemlerinin organizasyonlar açısından da pek çok faydası vardır. Sınav yeri, sınav gözetmeni gibi ciddi maliyetlerden kurtulurlar. Böyle büyük organizasyonlara gerek olmadığı için de alışılagelmiş büyük sınavlar yerine daha sık sınavlar yaparak daha etkili bir ölçme yöntemi sağlanabilir. Ayrıca bu fiziki kısıtlamasının olmaması daha çok adaya erişim imkanı sağlar.  Özellikle işe alım ile ilgili sınavlarda potansiyel adayların fiziki şartlar nedeniyle kaçırılmasının önüne geçilmiş olur.

Online gözetim teknoloji ile desteklenmiş bir kontrol mekanizmasına sahip olduğu için olası kural ihlallerini de çok etkili bir şekilde önüne geçer. İzlenen, kayıt altına alınan görüntüler ve ekran kaydı kopya gibi ihlaller için oldukça caydırıcıdır. 

Online Sınav Gözetimi Talebinde Yükselişin Sebepleri

Günümüzde online gözetim sistemlerine olan talep giderek artıyor. Özellikle online platformlarda güvenliğin uzaktan sağlanması oldukça zorlu bir görevdir ve geçtiğimiz yılda pek çok kurum ve kuruluş için bu konu daha da önem kazandı. Test Invite olarak bunu öngörerek hazırlıklarımıza başlamıştık ancak pandemi ile birlikte bu talebin büyüme hızı da arttı.

Online eğitim kurumlarındaki güvenlik ve sertifikalandırma ihtiyacı bu talebin doğuşundaki baş mimarlarındandır. Sınavların güvenliğini sağlamak,  bütünlüğünü korumak, kopya çekmeyi önlemek ve daha esnek sınav ortamları sağlamak gibi ihtiyaçlar online gözetim kavramı ile birlikte etkili bir çözüme kavuştu. Yapılmış sınavların kontrol edilmesi ve depolanması da fiziksel seçeneklere göre çok daha ucuz ve az zaman alan bir hale büründü.

Bu talebin artışında bir etmen de dijital ortamın sizi fiziksel maliyet ve sınırlamalardan kurtarması. Sınav salonu, ulaşım, lojistik ve yoğunluk gibi sorunlar online gözetim ile bir sorun olmaktan çıktı. Bu aynı zamanda işçi alımı açısından  şirketlerin daha geniş bir coğrafyaya erişebilmesine olanak tanıdı. Esnek, fiziksel sınırlamaları olmayan bir sınav yöntemi o sınavlara olan talebi de beraberinde artırdı.

Online Sınav Gözetiminin Riskleri Nelerdir?

Online sınav gözetiminin taşıdığı potansiyel riskleri 2 ana başlığa ayırabiliriz. Bunlardan ilki sınava giren bireylerin kişisel verilerinin kullanılması ve sızdırılması ile ilgili kaygıdır. Online güvenlik uygulamaları bilgisayara gerekenden fazla müdahale edebilmek iznine erişirse bu kullanıcı için güvenli olmaz. Bu sebeple sınav gerekliliklerine göre kurallar belirlenmeli, gereksiz müdahaleden kaçınılmalıdır. Test Invite markasının güvencesi ile online gözetim hizmeti alarak bu gibi sorunlarla karşılaşmaktan kaçınabilir, güvenli bir şekilde testlerinizi yapabilirsiniz.

Diğer bir risk ise sınava giren kişilerin üzerinde yaratabileceği baskı ve olumsuz hissiyattır. Sınavı alan kişiler gözlem altında olmaktan ya da verilerinin güvenliğinden endişe duyabilirler. Bu sebeple sınav sırasında ve öncesinde gereksiz bir baskı ortamı yaratmaktan kaçınılmalı, bu durumun yaratabileceği stres minimuma indirilmelidir. Test Invite’ın çalışma prensibi tüm verilere ve işlemlere doğrudan erişerek kontrol etmek değil, test arayüzü haricinde bir uygulamaya erişimi kısıtlamak üzerinedir. Böylece sınava giren bilgisayarın sınavla ilgili olmayan verilerine erişemez. Test Invite ile sınav yaparken öğrencilere bu programın nasıl çalıştığını anlatın ve onların bu konuda rahatlatın. Kişisel verileri konusunda endişelenmek sınav performansını da doğrudan etkileyeceği için bu kaygıyı ortadan kaldırmak daha doğru bir ölçümlemeye erişmenizde size yardımcı olacaktır.