Nasıl yardımcı olabiliriz?

Çift tanıma bilgisi girilerek, video ve ekran kaydı alınan ve tam ekran kilitli bir sınava adım adım başlama süreci

Önemli:
. Bilgisayarınızda hangi işletim sistemi olursa olsun, sınava Chrome, Firefox veya Opera tarayıcılarından birini kullanarak girin.
. Sınava tablet veya mobil cihazlar kullanarak girmeyin.

1) Size gönderilen bilgilendirmede paylaşılan aşağıdaki örneğe benzer Test URL Adresine tıklayın.

This image has an empty alt attribute; its file name is Gover-url-adresi.png

2) Test URL Adresine tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada sizden istenen tanıma bilgilerini (bu örnekte e-posta adresi ve şifre) girdikten sonra DEVAM ET butonuna tıklayın.

This image has an empty alt attribute; its file name is giris-bilgileri-2.png

3) DEVAM ET butonuna tıkladığınızda aşağıdaki örneğe benzer bir Test Yönergeleri sayfasına yönlendirileceksiniz. Yönergeleri dikkatlice okuyun ve ardından BAŞLA butonuna basın.

This image has an empty alt attribute; its file name is yonerge-2.png

4) BAŞLA butonuna bastığınıza, sistem teste başlamak için onayınızı ister. Devam etmek için onay metnini dikkatlice okuyun ve ONAYLIYORUM butonuna tıklayın.

This image has an empty alt attribute; its file name is onaylama-3.png

5) Teste başlamak üzere olduğunuzu onayladıktan sonra, sistem sınava başlamadan önce Bulut internete erişiminizin olup olmadığını kontrol eder. Bu adımı geçemezseniz, cihazın dahil olduğu internet ağı bulut internet erişimine izin vermiyor demektir.

This image has an empty alt attribute; its file name is bulut-internet-erisim-2.png

Bazı şirket internet ağları Bulut internete erişime izin vermez. Kendi internetinizde böyle bir sınırlama olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı herhangi bir tarayıcıda açmayı deneyin. Test Invite logosunu görüntüleyebiliyorsanız, Bulut internete erişimde herhangi bir kısıtlama olmadığı anlamına gelir.

https://firebasestorage.googleapis.com/v0/b/zetform-63ea7.appspot.com/o/organizations%2FZLmvcGu5I3dtPzaF3qi8%2Fimages%2FIWgsMcsoY7EVr3EVJiFK.png?alt=media&token=dd67e2d0-c9be-4c4c-9006-1918ff7d6897

6) Bulut İnternet Erişim Kontrolü adımını geçtikten sonra, sistem sizden ekranınızı paylaşmanızı isteyecektir, böylece sınav sırasında ekran kaydınız alınacaktır. “ANLIYORUM, EKRAN KAYDINI BAŞLAT” düğmesine tıklayın.

7) İlk onaya bastıktan sonra tarayıcınızın sizden isteyeceği onayları verin (farklı tarayıcılar için farklı onay süreçleri söz konusu olabilir). Onay verdikten sonra sayfanın en aşağısına inin ve DEVAM ET butonuna basın.

Online sınava Catalina veya Big Sur işletim sistemi yüklü olan MacBook bilgisayardan bağlanıyorsanız, gerekli izinleri vermeniz gerekecektir.

İlgili adımları buradan takip edebilirsiniz.

8) Ekran Paylaşımı adımını geçtikten sonra, sistem sizden web kameranızı ve mikrofonunuzu açmanızı isteyecektir, böylece videolarınız sınav sırasında kaydedilebilir. “ANLIYORUM, WEB KAMERIMI VE MİKROFONUMU AÇ” düğmesine tıklayın.

9) Butona tıkladığınızda, tarayıcı web kameranıza ve mikrofonunuza erişmek için sizden izin ister. Tarayıcınızın üst kısmında açılan menüden tarayıcınızın web kameranıza ve mikrofonunuza erişmesine izin vermelisiniz. Web kameranız düzgün çalışıyorsa, tarayıcınıza web kameranıza erişim izni verdikten sonra ekranda kendi canlı görüntünüzü görmelisiniz. Devam etmek için canlı görüntünüzün altındaki “HAZIRIM, TESTİ BAŞLAT” düğmesine tıklayın.


Web kameranızla ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak web kameranızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz:
https://webcammictest.com/

Aynı şekilde, mikrofonunuzla ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak mikrofonunuzun çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz:
https://webcammictest.com/check-mic.html

10) Bu adımını da geçtikten sonra, sistem sizden Tam Ekran moduna geçmenizi ister. ANLIYORUM, TAM EKRAN MODUNA GEÇİŞ YAP butonuna tıkladığınızda, ekranınız tam ekran moduna geçecek ve ardından testiniz başlayacaktır.

This image has an empty alt attribute; its file name is tam-ekran-izin-2.png

Tam Ekran Kilidi Nedir?
Tam Ekran Kilidi sınav boyunca katılımcının sınavı aldığı cihazda sadece sınav ekranının görünmesini sağlar. Katılımcı sınav boyunca sınav ekranı dışına çıkamaz, çıkar ise sınav otomatik olarak sonlandırılabilir.

ÖNEMLİ:

Testi başlattıktan sonra tam ekran modunu terk etmeyin. Başka bir pencere, sekme veya uygulama açmayın. Test herhangi bir kesintiye uğramadan devam etmelidir. Tam ekran modunu herhangi bir nedenle ihlal ederseniz, testiniz belirlenen ihlal kurallarına göre (belirlenen süre içinde tam erkan moduna geri dönmeme, toplam ihlal sayısını aşma vb.) otomatik olarak sonlandırılacaktır. Bu sebeple sınav süresince tam ekran modunu ihlal edecek eylemlerden kaçının.

Tam Ekran modunu ihlal edecek eylemlere örnekler:
. ESC tuşuna basmak.
. Sayfayı yenilemek.
. Alt+Tab gibi kısayol tuşlarını kullanmak.
. Windows tuşuna basmak.
. Tam Ekran modunda sınavı alırkan sağ yukarıda çıkan KAPAT butonuna tıklamak.

Sınavınızda başarılar dileriz!

İçindekiler