Nasıl yardımcı olabiliriz?

Davetiye kodu kullanılarak (direk erişim linki) giriş yapılan video ve ekran kaydı alınan bir sınava adım adım başlama süreci

Önemli:

. Bilgisayarınızda hangi işletim sistemi olursa olsun, sınava Chrome, Firefox veya Opera tarayıcılarından birini kullanarak girin.
. Sınava tablet veya mobil cihazlar kullanarak girmeyin.

Google Chrome tarayıcı kullananlar için adım adım sınava başlama:

Mozilla Firefox tarayıcı kullananlar için adım adım sınava başlama:

1) Size gönderilen sınav davet e-postasındaki “Sınav Linki”ne tıklayın.

2) Linke tıkladığınızda aşağıdaki örneğe benzer bir Test Yönergeleri sayfasına yönlendirileceksiniz. Yönergeleri dikkatlice okuyun ve ardından BAŞLA butonuna basın.

This image has an empty alt attribute; its file name is yonerge-2.png

3) BAŞLA butonuna bastığınıza, sistem teste başlamak için onayınızı ister. Devam etmek için onay metnini dikkatlice okuyun ve ONAYLIYORUM butonuna tıklayın.

This image has an empty alt attribute; its file name is onaylama-3.png

4) Teste başlamak üzere olduğunuzu onayladıktan sonra, sistem sınava başlamadan önce Bulut internete erişiminizin olup olmadığını kontrol eder. Bu adımı geçemezseniz, cihazın dahil olduğu internet ağı bulut internet erişimine izin vermiyor demektir.

This image has an empty alt attribute; its file name is bulut-internet-erisim-2.png

Bulut İnternet Erişimi Kontrolü

Bazı şirket internet ağları Bulut internete erişime izin vermez. Kendi internetinizde böyle bir sınırlama olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı herhangi bir tarayıcıda açmayı deneyin. Test Invite logosunu görüntüleyebiliyorsanız, Bulut internete erişimde herhangi bir kısıtlama olmadığı anlamına gelir.

https://firebasestorage.googleapis.com/v0/b/zetform-63ea7.appspot.com/o/organizations%2FZLmvcGu5I3dtPzaF3qi8%2Fimages%2FIWgsMcsoY7EVr3EVJiFK.png?alt=media&token=dd67e2d0-c9be-4c4c-9006-1918ff7d6897

5) Bulut İnternet Erişim Kontrolü adımını geçtikten sonra, sistem sizden ekranınızı paylaşmanızı isteyecektir, böylece sınav sırasında ekran kaydınız alınacaktır. “ANLIYORUM, EKRAN KAYDINI BAŞLAT” düğmesine tıklayın.

This image has an empty alt attribute; its file name is image.png

6) İlk onaya bastıktan sonra tarayıcınızın sizden isteyeceği onayları verin (farklı tarayıcılar için farklı onay süreçleri söz konusu olabilir). Onay verdikten sonra sayfanın en aşağısına inin ve DEVAM ET butonuna basın.

Mac Book ile sınava girenlerin dikkatine!!

Online sınava Catalina veya Big Sur işletim sistemi yüklü olan MacBook bilgisayardan bağlanıyorsanız, gerekli izinleri vermeniz gerekecektir.
İlgili adımları buradan takip edebilirsiniz.

7) Ekran Paylaşımı adımını geçtikten sonra, sistem sizden web kameranızı ve mikrofonunuzu açmanızı isteyecektir, böylece videolarınız sınav sırasında kaydedilebilir. “ANLIYORUM, WEB KAMERIMI VE MİKROFONUMU AÇ” düğmesine tıklayın.

This image has an empty alt attribute; its file name is image-1.png

8) Butona tıkladığınızda, tarayıcı web kameranıza ve mikrofonunuza erişmek için sizden izin ister. Tarayıcınızın üst kısmında açılan menüden tarayıcınızın web kameranıza ve mikrofonunuza erişmesine izin vermelisiniz. Web kameranız düzgün çalışıyorsa, tarayıcınıza web kameranıza erişim izni verdikten sonra ekranda kendi canlı görüntünüzü görmelisiniz. Devam etmek için canlı görüntünüzün altındaki “HAZIRIM, TESTİ BAŞLAT” düğmesine tıklayın.

This image has an empty alt attribute; its file name is image-2.png

Web kamera ve mikrofonunuzu sınava başlamadan önce mutlaka kontrol edin:

Web kameranızla ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak web kameranızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz:
https://webcammictest.com/

Aynı şekilde, mikrofonunuzla ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak mikrofonunuzun çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz:
https://webcammictest.com/check-mic.html

9) Bu adımını da geçtikten sonra testiniz başlayacaktır.

BAŞARILAR DİLERİZ!

İçindekiler