Nasıl yardımcı olabiliriz?

Ekran Kaydı ile Gözetim

Ekran kaydı ile Gözetim, adayın sınav boyunca sınavı aldığı cihazın ekranında neler yaptığına, sınav ekranı dışında bir pencere açıp açmadığına veya bir uygulama, program kullanıp kullanmadığına ilişkin bilgi edinmenizi sağlayarak Sınav Güvenliğini arttırır. Örneğin ekran kaydını etkinleştirerek tam ekran kilidi olan bir sınavda adayın tam ekran modundan çıkıp başka eylemler yapması durumunda bunu görüntüleyebilir ve gerektiğinde kanıtlayabilirsiniz.

Ekran Kaydı Gözetimi 2 farklı seçenek ile çalışır:

  • Sınav boyunca ekran görüntüleri (screenshots) alınabilir: Dakikada ekran görüntüsü fotoğraf olarak alınır.
  • Sınav boyunca ekranın tamamı video olarak kaydedilebilir (screen recording): Sınav boyunca ekranın tamamı birer dakikalık video klipler halinde kaydedilir.
Sınav ayarlarından ekran kaydı gözetim metodunun seçilmesi.

Ekran kayıtlı bir sınava katılabilmek için, ekran kaydını destekleyen bir tarayıcı kullanılması gerekir. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarda Chrome, Firefox, Safari gibi modern tarayıcıların güncel versiyonları ekran kaydını destekler.

Sınav boyunca kaydedilen tüm video ve fotoğraflar, sınav anında gözetmenlerce eş zamanlı (canlı) olarak izlenebilir veya sınav bitiminde sınav raporunun gözetim bölümünden ilgili kayıtlara ulaşılabilinir.

Sınav raporunun gözetim bölümünde bulunan ekran kaydı örneği.

Sınavın hangi gözetim yöntemi ile alınacağını, Görev Editöründe ilgili sınavın Sınav Ayarları sayfasında belirleyebilirsiniz.

İçindekiler