Nasıl yardımcı olabiliriz?

Online Sınavlarda Güvenlik Yöntemleri

Online Sınavlarda kuşkusuz en büyük endişe Sınav Güvenliğinin sağlanmasıdır.

Gerekli Güvenlik Önlemlerini almaksınız insanlardan dürüst olmaları beklenemez. Çünkü insanlar gerekli tedbirlerin alınmadığını fark ettiği zaman, başkalarının bu güvenlik zaafiyetinden yararlanarak kendilerinin önüne geçeceği kanaatine hızlıca varırlar. Bu yüzden sınavı uygulayan kişi gerekli tedbirleri almalı, insanların haklarının yenmesinin önüne geçerek adil bir sürecin uygulayıcısı olmalıdır.

Elbette sınav güvenliğini sağlamak zordur ancak yine de alınacak tedbirler ile güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkarılabilir.

Online Sınavlarda güvenliği arttırmak için uygulanabilecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Sıralamayı Karıştırma: Sınavdaki bölümlerin, sayfaların, soruların ve seçeneklerin sırası karıştırılır.

İleri-Geri Gitme Kısıtlamaları: Sınavın tasarımına uygun bir şekilde, gerekli bölümlerde ileri-geri gitme izinleri kısıtlanabilir.

Süre Limitleri: Sınavın tamamına, her bir bölüme ve her bir sayfaya ayrı-ayrı süre limiti belirlenebilir. Süre limiti, baskıyı arttırarak kullanıcının sınav dışı kaynaklardan yararlanma çabasını kısıtlar.

Farklı Sorular Sorma: Her aday için, sınavın tasarımına uygun bir şekilde belirlemiş olduğunuz Soru Havuzlarından farklı sorular seçilebilir.

Tam Ekran Kilidi: Sınav boyunca sınav ekranının tam ekran kalması sağlanarak, sınav dışındaki uygulamalara erişim engellenebilir.

Web Kamera ile Gözetim: Sınav esnasında kullanıcının Web Kamerası üzerinden fotoğrafları çekilebilir veya videosu kaydedilebilir.

Ekran Kaydı: Sınav esnasında kullanıcının sınavı aldığı ekranda neler yaptığını takip etmek için ekran görüntüsü veya ekran kaydını alabilirsiniz.

Sınav Logları: Sınav esnasında kullanıcının önemli eylemleri loglanır.

Sınavı Yeniden Kurabilme: Sınavda birşeyler test gittiyse veya katılımcı bir nedenden ötürü sınavı yarıda bırakmak zorunda kaldıysa, Sınav Logları da durumu doğruluyorsa, sınav yöneticisi sınavı tekrar kurarak katılımcının sınava tekrar erişmesini ve kaldığı yerden devam etmesini sağlayabilir.

Hangi güvenlik önlemlerini almanızın gerektiği, katılımcıların sınavı ne zaman ve nerede alacaklarına göre değişiklik gösterir:

Katılımcılar sizin gözünüzün önünde ve aynı anda sınavı alacaklar ise:

En güvenilir yöntemdir. Sorular ilk defa yayınlandığı için tüm katılımcılara aynı sorulardan oluşan tek bir sınav uygulanabilir.

Tavsiye edilen yöntemler:

Sıralamayı Karıştırma
Tam Ekran Kilidi

Katılımcılar sizin gözünüzün önünde fakat farklı zamanlarda sınavı alacaklar ise:

Sınav sorularının öngörülemez olması gerekir çünkü sınava giren bir kullanıcı, henüz sınava girmemiş bir kullanıcıya sınav sorularına ilişkin bilgi verebilir.

Tavsiye edilen yöntemler:

Sıralamayı Karıştırma
Tam Ekran Kilidi
Farklı Sorular

Katılımcılar gözetiminiz dışında, ancak aynı zamanda sınavı alacaklar ise:

Sınava herkese aynı anda uygulandığı için, tüm katılımcılara aynı sorulardan oluşan tek bir sınav uygulanabilir. Ancak kullanıcının web kamerası üzerinden gözetim yapılmalıdır aksi taktirde sınavı kimin aldığından ve sınavı yalnız mı aldığından emin olunamaz.

Tavsiye edilen yöntemler:

Sıralamayı Karıştırma
Tam Ekran Kilidi
Süre Limitleri
İleri-Geri Gitme Kısıtlamaları
Web Kamera ile Gözetim
Sınav Logları

Katılımcılar gözetiminiz dışında ve diledikleri zaman sınavı alacaklar ise:

Güvenlik en üst düzeyde olmalıdır.

Tavsiye edilen yöntemler:

Sıralamayı Karıştırma
Tam Ekran Kilidi
İleri-Geri Gitme Kısıtlamaları
Süre Limitleri
Farklı Sorular
Web Kamera ile Gözetim
Sınav Logları

İçindekiler