Nasıl yardımcı olabiliriz?

Online Sınavlarda Ekran Kaydı Nasıl Çalışıyor?

Ekran kaydı gözetim metodu ile, sınavın alınacağı bilgisayarın tam ekranı sınav boyunca kaydedilebilir veya belli aralıklarla ekran görüntüsü fotoğraf olarak çekilerek kaydedilebilir.

Sınav boyunca sınavınızı alacak insanların ekranlarının kaydedilmesini istiyorsanız, Görev Editöründe, ilgili sınavın ayarlarında gözetim bölümünde bunu belirleyebilirsiniz.

Sınav ayarlarında ekran kaydı gözetim metodunun seçilmesi

Ekran gözetiminde, (Web kamera gözetiminde olduğu gibi) 2 seçenek vardır:

  • Fotoğraf çekme: Sınav boyunca ekran görüntüleri (screenshots) dakikada 3 defa olacak şekilde fotoğraf olarak kaydedilir.
  • Video kaydetme: Sınav boyunca tam ekran 1 dakikalık video klipler halinde kaydedilir.

Ekran kayıtlı bir sınava katılabilmek için, ekran kaydını destekleyen bir tarayıcı kullanılması gerekir. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarda Chrome, Firefox, Safari gibi modern tarayıcıların güncel versiyonları Ekran kaydını destekler.

Bir kullanıcı, ekran gözetimli bir sınavı almak istediğinde, sınava başlamadan önce tam ekranını paylaşmasını isteyen bir ekran ile karşılaşır:

Ekran kayıtlı sınavlarda ekran kaydını başlatma ekranı

Sınav boyunca kaydedilen tüm video ve fotoğraflar, sınav anında gözetmenlerce eş zamanlı olarak izlenebilir veya sınav bitiminde sınav raporunun gözetim bölümünden ilgili kayıtlara ulaşılabilinir.

Sınav raporunun gözetim bölümünde bulunan ekran kaydı örneği.
İçindekiler