Çevrimiçi Sınav Gözetimi

Çevrimiçi sınav gözetimi, sınav denetleme sürecinizi kolaylıkla uzaktan yürütmenizi sağlayan bir hizmettir. Temelde üç online gözetmenlik türü vardır: canlı çevrimiçi gözetim, kayıt üzerinden gözetim ve otomatik gözetim. Canlı çevrimiçi gözetimde, gözetmen sınav sırasında katılımcıları web kameraları aracılığıyla izler. Kayıtlı gözetimde, katılımcıların sınav sırasındaki tüm hareketleri web kameraları ve ekran kayıt özelliği ile kayıt altına alınır. Sonrasında ise katılımcıların kameralarının ve ekranlarının kayıtları bir gözetmen tarafından incelenir. Teknolojinin hızlı gelişimi, eğitim sistemlerinin yapay zeka destekli yöntemleri benimsemesini sağlayan daha gelişmiş bir çevrimiçi gözetim yöntemi ihtiyacını da beraberinde getirdi. Yapay zeka destekli online gözetim; yani otomatik gözetim, online gözetim yöntemlerinin en gelişmiş olanıdır. Otomatik gözetim, sınav sırasında insan müdahalesi gerektirmez. Kullandığı yapay zeka teknolojisi, katılımcıların kimliklerinin doğrulanması için bir yüz tanıma özelliği içerir. Sistem, video ve ses analizlerini kullanarak olası kopya girişimlerini tespit eder. Ayrıca sınav sırasında katılımcıların belirli eylemlerini sınırlayabilir. Sağladığı kolaylıklar ve gelişmiş özellikleri sayesinde kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Bir araştırma raporuna göre, eğitim alanında yapay zeka kullanımının 2021 yılı sonuna kadar %47,5 oranında artacağı tahmin ediliyor. 

Çevrimiçi Gözetmenlik Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ölçme ve değerlendirme gerektiren herhangi bir alanda, çevrimiçi gözetim araçları büyük kolaylık sağlıyor. Bu araçlar özellikle iş dünyası ve eğitim alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Pandemi sonrası dijital ölçme değerlendirme araçlarının kullanımı artmış olsa da bu araçlar salgın öncesinde de aktif şekilde kullanılıyordu. Bu nedenle bu araçlar günümüzde çeşitli alanlarda gelişmiş ve verimli kullanım sağlamaktadır. 

Eğitim

Uzaktan ve hibrit öğrenme sistemlerinin artan etkisiyle, online değerlendirme yöntemleri başta olmak üzere dijital araçlar büyük önem kazandı. Eğitimciler ölçme değerlendirme süreçlerini uzaktan yürütürken canlı çevrimiçi gözetim ve otomatik gözetim gibi çevrimiçi gözetim yöntemleri aracılığıyla değerlendirmelerinin güvenilirliğini sağlamayı tercih ediyorlar. Çevrimiçi gözetmenlik araçlarının sağladığı esneklik sayesinde eğitim daha erişilebilir hale geliyor. Bu araçlar kimlikte sahtecilik, kopya girişimleri ve intihalleri önlemek için yüksek güvenlik sağlıyor. Radford Üniversitesinden bir profesör, yayımladığı bir makalede “çevrimiçi gözetimin, kopya (veya akademik sahtekârlık) eylemleriyle performans seyreltilmesini azalttığını” belirtiyor.

İş Dünyası

İş dünyasında, işe alım öncesi değerlendirmeler veya şirket içi değerlendirmeler, sağladıkları kolaylıklar sayesinde yavaş yavaş dijital platformlara taşınıyor. Online gözetim araçlarının insan kaynakları tarafından kullanımı her geçen gün daha yaygın hale geliyor. Geleneksel yöntemlerle işe alım öncesi değerlendirmeler yapmak, insan kaynakları çalışanlarının iş yükünü artıran idari işler gerektirdiğinden fazlasıyla uğraştırıcı olabiliyor. Çevrimiçi değerlendirme ve gözetim yöntemleri, pratikliği ve uygun ücretlendirmeleriyle kuruluşların hem zamandan hem de paradan tasarruf etmesine yardımcı oluyor. 

Çevrimiçi Gözetmenlik Araçlarının Faydaları

Zaman ve Yer Kısıtlamalarına Takılmayın

Teknolojiden büyük ölçüde faydalanan çevrimiçi gözetmenlik yöntemleri, zaman ve yer kısıtlamalarını ortadan kaldırırken, geleneksel gözetim yöntemlerinin yerini tutan çeşitli faydalı özellikleri de beraberinde getirir. Dijital ölçme değerlendirme tekniklerinin kullanımındaki artış, değerlendirmeleri uzaktan yapma ihtiyaçlarından kaynaklanıyor olsa da tek sebep bu değil. İhtiyaç kaynaklı kullanımın yanı sıra, getirdiği kolaylıklar da tercih edilmesinde güçlü bir rol oynuyor. Geleneksel değerlendirme yöntemlerinin kullanılması hala geçerli bir seçenek olmasına rağmen, çevrimiçi yöntemlerin kullanılması çoğunlukla pratik ve kullanışlı oluşuyla öne çıkıyor. 

Sınav Adaylarınıza Esneklik Sağlayın

Hem sınava girenler hem de sınav görevlileri için sınav sırasında herhangi bir zamanda herhangi bir yerde bulunabilmenin mümkün olmasıyla, sınavların uzaktan yapılması daha yüksek seviyelerde erişilebilirlik ve esneklik sağlar. İş başvurusunda bulunanlar için, gözetmenlerin olduğu ciddi bir sınav ortamında bulunmak stresli olabilir; bu nedenle kendi evlerinde veya kendilerini iyi hissettikleri herhangi bir yerde bulunabilme fırsatına sahip olmak büyük bir rahatlama sağlar. 

Özel Verileriniz Koruma Altında

Online sınavlara girenlerin temel endişelerinden biri, çevrimiçi gözetim sırasında veri gizliliği ve güvenliğinin sağlanmasıdır. Çevrimiçi değerlendirmeler yapmak için, sınav görevlilerinin katılımcılar hakkında belli verileri toplaması gerekir. Bazı durumlarda, sınav katılımcıları kullanılan platformun kişisel bilgilerine erişebileceğinden ve özel verilerinin tehdit altında olabileceğinden endişe duyar. Test Invite, KVKK uyumlu olup yasal kısıtlamalar çerçevesinde özel verilerinizin korunmasını sağlar.

Yeni Teknoloji Meraklısı Çalışanları Kendinize Çekin

İş başvurusunda bulunan birçok kişi, işe alım öncesi değerlendirmelerine kendi konfor alanlarında katılmayı tercih edeceğinden, çevrimiçi değerlendirme yapan ve çevrimiçi gözetim araçlarını kullanan şirketler onlar için daha cazip seçenekler haline gelecektir. Ayrıca, teknolojiyi etkin bir şekilde kullanan bir kuruluş olarak görülmek, büyük olasılıkla yeni yeni iş dünyasına girmekte olan Z Kuşağı çalışanlarını size çekecektir. 

Çevrimiçi Gözetmenlikte Güvenlik Önlemleri

  • Kimlik doğrulama ile sınav katılımcılarınızın kimliğinden emin olup her türlü kimlik sahtekarlığının önüne geçebilirsiniz. Böylece, yaptığınız değerlendirmenin güvenilirliğini sağlamış olursunuz.
  • Canlı çevrimiçi gözetlemeyi kullanarak, sınav sırasında katılımcıları web kameraları aracılığıyla izleyebilirsiniz. Ayrıca ekran kayıtları ve periyodik olarak çekilen fotoğraflarından hareketlerini takip edebilirsiniz.
  • Katılımcıların sınav sırasında yeni sekmeler açmasını engellemek için tam ekran kilidi özelliğini kullanabilirsiniz. Katılımcılar için ekran sınırlamaları ayarlayabilir ve bu sınırlamaların ihlal edilip edilmediğini görebilirsiniz.
  • Yazıcı faaliyetlerini ve kesme, kopyalama, yapıştırma işlemlerini devre dışı bırakmak mümkündür.

Çevrimiçi gözetmenlik, çevrimiçi ölçme değerlendirmelerin en önemli parçasıdır. Çevrimiçi gözetim yöntemleri, çevrimiçi değerlendirme süreçlerinizi kolaylaştırır ve değerlendirmelerin doğruluğunu sağlamanıza yardımcı olur. Test Invite, en yüksek kalite ve güvenlikle online değerlendirme hizmetinizi aldığınızdan emin olarak size etkili bir değerlendirme süreci sunar. Size en uygun çevrimiçi gözetmenlik yöntemini seçerek uzaktan değerlendirmenizin güvenilirliğini koruyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru yöntemi seçmek; sonrasında, değerlendirmeniz sırasında sınav adaylarınızı kolayca ve güvenli bir şekilde takip edip izleyebilirsiniz.